שוב שנת לימודים חדשה ושוב שנת חוגים חדשה ושוב סדר יום מטורף לרוץ ולהסיע לכל החוגים ושוב הוצאות כספיות כבדות.
לכן חשוב מאוד, אם כבר עושים את כל המאמץ הזה עבור הילדים היקרים לנו מכל, לפחות שנבחר בעבורם את החוג הכי טוב בשבילם.

אם כן, מי באמת בוחר את החוג המתאים לילד ? ההורה או הילד בעצמו ?
האם הילד יודע ומכיר את כל מגוון האפשרויות העומדות בפניו באזור מגוריכם ?
האם ההורה באמת יודע מה הילד רוצה ומה טוב עבורו ?

מבלי לפגוע בחוגים שונים, רבים מהם עוסקים רק בנושא אחד כדוגמת ספורט ובד"כ נרשמים לענף ספורט אחד, לימוד שפה, או נגינה לרוב בכלי נגינה אחד.  למי שמחפש תחום עניין אחד זו באמת אופציה שכן הילד יעמיק ויתמקצע בתחום יחיד זה.

אולם יש חוגים המרחיבים את הדעת בנושאים רבים ומגוונים "בכרטיס אחד" ולכן חשוב מאוד לבקש ולראות מראש את כל תוכנית הלימודים השנתית של החוג המיועד. כאן בוודאי תיווכחו לראות כי למפעילי חוגים רבים אין בכלל תוכנית לימודים ולמעשה יתרכזו לבצע ביביסיסטר על ילדיכם, הם יחזרו שמחים הביתה, אך מה באמת למדו ובעבור מה שילמנו והתרוצצנו ?

מצד שני חוגים אחרים בד"כ חוגי מדע וטכנולוגיה ובכלל זה חוגי התעופה והחלל של קלוב התעופה, נותנים לילד הרחבת דעת בנושאים רחבים ומגוונים, אך בעיקר חשובים מאוד להמשך החיים ולמעשה אין לילד היכן ללמוד אותם שלא במסגרת חוגי תעופה.

במועדון קלוב התעופה בנו תוכנית עבודה לשנה א', ב', ג', וכ'ו, התוכנית מובנית ומותאמת לתלמידים החל מכיתות ד', ומשיקה לחומר הנילמד בחינוך הפורמלי.  בחוג בונים טיסנים מסוגים שונים בהם טיסני גלשונים קטנים, טיסני קלע, טיסנים עם מנועי גומי או בנזין או מנועים חשמליים, או בכלל טיסני דאון ללא מנוע, עם שלט רחוק או ללא שליטה מרחוק ובקיצור מגוון רחב מאוד שכל ילד וילדה ואפילו מבוגר, יכול למצוא את תחום העניין שלו.

התוכנית מובנית מהקל לכבד, מהשטחי אל המקצועי ונותנת ביטוי גם לסיפוקים מיידים של החניך שהולכים ונדחים כאשר מתקדמים לטיסנים מורכבים יותר שדורשים זמן בנייה רב יותר ושלא הכל כאן ועכשיו.

כמו-כן לומד החניך שלא צריך לרכוש כל דבר, אפשר לבנות ולעשות בעצמנו, יותר זול ויותר מהנה.

כבר בחוגים הראשונים לומד החניך להוציא אל הפועל דגם של טיסן עפ"י שרטוט שניתן לו.  הלמידה היא אדירה כבר במפגשים הראשונים והיא הבסיס לכל מה שיבוא לאחר מכן.

קריאת שרטוט, הוצאת מידות לרבות למידה מהוא סנטימטר ומהו אינטש, קצת חשבון וחישובים, גדלים וקנה מידה, למידה על חלקי המטוס/טיסן, תפקידם וחשיבותם לצורך הטיסה, הכוחות הפועלים על המטוס, מרכז כובד ואיזון הטיסן, מידע על הצומח בכלל ועל עצים וסוגיהם בפרט, אופן החיתוך שלהם וכן על עץ ה"בלזה" המיוחד ותכונותיו הייחודיות.

ההדרכה במועדון קלוב התעופה היא אישית לכל חניך מעיין שעור פרטי בתוך קבוצה הטרוגנית שבה פועל החניך בשיתוף פעולה וחברות עם ילדים אחרים, פוגש חברים בגילאים שונים ומבתי ספר שונים וגם כאן הלמידה היא רבה, הכרת האחר, כל ילד עפ"י קצב ההבנה והבנייה והיכולות הקוגנטיביות שלו וקבלת האחר.

סגל ההדרכה בקלוב התעופה מורכב מעילית הנוער, עבר הכשרה ארוכה ומתישה והוסמך לעבוד עם ילדים ונוער בתחום המקצועי בענף הטיסנאות, לא פחות חשוב הוא הגוף אליו משויך החוג, ובמקרה שלנו זה קלוב התעופה לישראל שנוסד בשנת 1933 ופועל רצוף מאז, מוכר ונתמך ע"י משרדי הממשלה השונים.

לאור האמור לעיל, לא פרטתי לשווא את היתרונות הרבים שמקבל החניך שמצטרף לקלוב התעופה כבר בחוגים הראשונים, שכן מי שמסתכל מי הם החניכים שנרשמים למועדון התעופה בחדרה ומנסה להבין מי בחר עבור הילד את החוג, אני מוצא ראשית לכל שכל בוגרי המועדון ללא יוצא מהכלל שנשארו בחדרה ובסביבתה ויש להם ילדים בגיל המתאים – 100% מהם רושמים את בנם/בתם לקלוב התעופה, אפילו לתקופת ניסיון.  שכן הם יודעים היטב, מה עשה להם קלוב התעופה ואיזה כלים הוא נתן להם לכל החיים והחשוב הוא שהם קיבלו זאת בגיל צעיר, השתמשו בידע והעצימו אותו לאורך השנים.

כעת כשיש דור המשך, הם ממהרים ולא מוותרים לרשום את ילדם לקלוב התעופה חדרה, שיחווה את החוויות הטובות והנעימות כפי שהיו להוריהם בצעירותם.

זה נותן הרגשה טובה שאנו עושים את הדבר הנכון, משאירים לילדים טעם טוב של עוד, והנאה שכיום, הם רוצים להעניק את כל הטוב הזה, ליקר להם מכל לילדיהם.

אם כך גילינו לכם מגזר אחד שללא כל תנאי רושם את ילדיו לקלוב התעופה חדרה ואלה הם בוגרינו.

מגזר אחר הוא ההורים שבאמת מחפשים לילדיהם חוג עם ערך מוסף ולא לרשום את הילד רק לחוג שהוא יהנה בו, אם אפשר לשלב גם הנאה וגם למידה ובמחיר לעיתים נמוך יותר – אז מדוע לא ?

וכבר אמרנו שכל אחד יכול למצוא את תחום התעניינותו בקלוב התעופה.

המגזר השלישי הוא הילד עצמו, הילדים הצעירים הם סקרניים, חקרניים ורוצים לראות הכל ולדעת הכל.  לכן אנו משאירים להם בתוכנית הלימודים פתח לפַתח ולתת מעצמם.

חשוב לחשוף את מכלול האפשרויות בפני הילד, לתת לו לטעום מהכל ולקבל את ההחלטה במשותף, בסופו של דבר לא נוכל לכפות על הילד חוג או להחליט עבורו מה טוב בשבילו.

הורים רבים אינם מכירים את הפעילות המתבצעת, ניזונים מחברים, לעיתים גם יש דיעות קדומות על חוג מסוים לרבות על מחיר גבוה ביחס לתמורה, אך כשהילד נכנס לתחום, אוהב, חוקר ומתעניין ואף מצליח וגורף הישגים, תעודות וגביעים – פתאום אנו רואים את ההורים פותחים את הארנקים, "זורמים" עם הילד מסייעים לו לרכוש כלים ציוד ועזרים שיובילו אותו קדימה בתחום שבחר.

וכעת "הכדור בידיים שלכם" ילדים והורים !

להתראות במועדון קלוב התעופה חדרה

אנו רואים חשיבות רבה בבחירת והתאמת החינוך הבלתי פורמאלי לילדים, אנו רואים מה קלוב התעופה בחדרה נותן לחניכיו ולשמחתנו אנו פועלים ברצף משנת 1944 ורואים את בוגרי המועדון בתפקידים ועמדות בכירות במשק, ואין לנו ספק שקלוב התעופה עיצב את אישיותם וטרם רבות להצלחתם, כך בכל אופן גם על-פי עדותם.

ליקטנו עבורכם מספר מאמרים בנושא, כיצד לבחור את החוג עבור ילדיכם.  בהצלחה בבחירה

http://ha-lool.co.il/magazine/article.asp?id=1261

http://www.hugim4fun.com/2011/10/blog-post_27.html

http://www.yeladimplus.co.il/PrintPrev/articles.php?id=21

http://www.mame.co.il/%D7%9E%D7%AA%D7%9C%D7%91%D7%98%D7%99%D7%9D-%D7%9C%D7%92%D7%91%D7%99-%D7%94%D7%97%D7%95%D7%92%D7%99%D7%9D-%D7%9B%D7%9A-%D7%AA%D7%91%D7%97%D7%A8%D7%95-%D7%97.html

http://www.shiluvim.biz/resources/articals/articals/HugMatim.pdf

http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000819089